İhracat Odaklı SEO

Dış ticaret uzmanı Arda UZUN

Mustafa Arda Uzun

İçindekiler

5 Maddede İhracat Odaklı SEO

Çağımızda bilgi edinmek için hemen hemen herkes internetteki arama motorlarını kullanıyor. Bu yüzden, arama motoru optimizasyonu (SEO) artık kritik bir öneme sahip. SEO stratejileri kullanarak sitenizi üst sıralara taşıyabilir, potansiyel müşterilerinize kolaylıkla erişebilirsiniz. Site trafiğinizi reklamsız bir şekilde artırarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Bunun için uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve içeriğinizin niteliği de oldukça önemli. Hedeflediğiniz pazara göre farklı ülkelerdeki arama sonuçlarında da üst sıralara çıkabilir, SEO çalışmalarınızı ihracat odaklı hale getirebilirsiniz.

İhracat Odaklı SEO Süreci

Google, Yandex gibi arama motorları sitenizdeki verileri toplamak için crawler ya da spider olarak bilinen tarayıcılar kullanır. Bu sayede, algoritmanın inceleyeceği bir dizin oluşturulur. SEO, alakalı bilgileri daha üst sıralara yerleştirdiği için uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve içeriğinizin niteliği oldukça önemlidir. SEO aracılığıyla, rakiplerinizin aksine organik olarak reklam vermeden kalıcı bir kitleye sahip olabilirsiniz. Dünyanın neresinde olursanız olun farklı ülkelerdeki hedef pazarınıza doğru stratejiler uygulayarak SEO analizleriyle elde edilen çalışmalar sayesinde ulaşabilirsiniz.

İhracat Odaklı SEO Çalışmaları

Web Site ve arama motoru kültürü ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Bu yüzden, SEO stratejilerinizi ihracat odaklı hale getirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar var. Anahtar kelime analizini hedeflediğiniz ülkedeki kitleye göre belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin konuştuğunu veya bildiğini düşündüğünüz dillerde içerik üretebilirsiniz ya da çok dilli bir site oluşturabilirsiniz. Ayrıca, URL yapınızı hedef pazarınızın bulunduğu ülkelerde de anlaşılacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Hedef kitlenize, hangi ülkede olduğu fark etmeksizin sosyal medya platformları üzerinden ulaşmanız ve sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz oldukça önemli.

Yerel SEO

Lokal SEO çalışmaları lokasyon odaklı gerçekleşir. Sitenizde yerel SEO analizleri yapmanız, aday müşterilerinize ulaşma ve site trafiği çekme konusunda önemli bir role sahip çünkü bu optimizasyon sayesinde kullanıcılar bulundukları lokasyona göre arama sonuçları elde ederler. Spesifik hedef kitleniz için başlık etiketlerinde konum bilgisi vermeniz sizi ön plana çıkarır. Yerel SEO çalışmalarındaki verimi artırmak adına bölge odaklı içerikler oluşturabilirsiniz. Google My Business ya da harita kaydı yaparak aday müşterilerinize açık adres vb. bilgiler vererek yerelleşmenize katkı sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret SEO

Ürün Optimizasyonu; sunduğunuz ürün ve hizmetin ne kadar alakalı olduğunu gösterir. Arama hacmi yüksek ve en alakalı kelimeleri analiz etmeniz için anahtar kelime çalışmalarına dikkat etmelisiniz. Ürün veya hizmetinizin açıklamasını kitlenizin rahatlıkla anlayabileceği şekilde ilgi çekici, özgün ve detaylı şekilde hazırlamalısınız. Ayrıca, iç bağlantılar kullanarak müşterilerinize alakalı içerikler sunabilirsiniz. Rakiplerinizin site yapısını, linklerini ve iyi sonuçlar aldığı kelimeleri de kapsamlı bir şekilde analiz etmelisiniz. Bu yüzden, e-ticaret analitiğine ve site mimarinize önem vermeniz kritik bir öneme sahip.

Teknik SEO

Sitenizin teknik yönleri iyileştirmek ve pazarlama başarısını raporlamak için Teknik SEO kullanılır. Sayfa yükleme hızı, teknik ölçeklendirme konusunda dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Farklı ülkelerde, internet erişim hızları da farklılık gösterir. Bu yüzden, web sitenizin hızının yüksek olması ve mobil uyumluluk kullanıcıların sitenizde daha uzun vakit geçirmesine katkı sağlar. Robots.txt dosyasına vereceğiniz komutlarla, arama motorları tarafından sitenizdeki hangi içerikleri taranmasını istediğinizi belirlemelisiniz. Teknik SEO analizini ihracat odaklı hale getirmenizde; backlink analizi, URL yapısı optimizasyonu, robots.txt ve zayıf içerik tespiti oldukça önemlidir.

 • Site Haritası: Sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için kullanıcılar, sitenizde uzun süre vakit geçirmelidir. Bu yüzden, site navigasyonunun kolay anlaşılır ve kullanıcı dostu olması teknik SEO için önemli bir faktördür.
 • Eski İçeriklerin SEO’ya Uygun Optimizasyonu: Uzun sürebilecek bir süreç olsa da eski içeriklerinizi yeni SEO stratejilerine uygun olarak optimize edebilirsiniz. Bu sayede, sitenizin ve içeriklerinizin de kalıcılık oranını artırmış olursunuz.
 • Breadcrumb Menüler: Sayfa işareti menüsü olarak bilinen breadcrumb, kullanıcıların web sitenizde kolayca dolaşmasına olanak tanır. Geri tuşuna basmadan site içerisinde gezinebilme durumu kullanıcıların web sitenizde daha uzun vakit geçirmesine de katkı sağlayarak SEO’ya katkı sağlar.
 • Webmaster Araçları: Google tarafından ücretsiz sunulan Google Search Console sayesinde sitenizin performansını, site içi backlinkleri, site haritalarınızı, dizine eklenen sayfalarınızı ve tıklama oranı gibi pek çok farklı veri ve istatistiklere ulaşabilirsiniz.
   
  Expinno hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için www.expinno.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Online ihracat eğitimlerimizi incelemek isterseniz www.expinno.com/video-kurslar sayfamıza tıklayabilirsiniz.
Teşekkürler

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere.

Diğer blog yazılarımıza göz atmak için tıklayın.

M.Arda Uzun – Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı

signature imza dijital

close up laptop keyboard colorful neon illumination eyeglasses
Ücretsiz
Mehmet AYDIN

İhracatta 6D Nedir?

İhracatta 6D Nedir? Mehmet Aydın İhracat yapmak, döviz bazlı gelir edebilmek ve farklı pazarlara yeni satış kanalı oluşturabilmek her firmanın hedefi olmalıdır. Ülkemizde döviz kurlarının

global business
Ücretsiz
M. Arda Uzun

Dış Ticaret Haber Kaynakları

Dış Ticaret Haber Kaynakları Mustafa Arda Uzun Dış Ticaret Haber Kaynakları REUTERS Reuters, ticaret alanında çeşitli haberler ve bilgiler sunmaktadır. Bu haberler genellikle küresel ticaret,

linkedin square button icon 3d with copy space 3d rendering
Ücretsiz
M. Arda Uzun

LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir?

LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir? Mustafa Arda Uzun İçindekiler LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir? İhracatta SSI Skorunuzu Yükseltmenin 5 Etkili Yolu İhracat ile başarılı olmanın yolu potansiyel

Yorumlar

Firma Kaynaklarına nasıl erişilir?

Önemli: Firma Kaynakları Premium Plus ve Kurumsal Premium üyelerinin erişimine açıktır. Premium Plus tüm firma kaynaklarına erişim sağlarken Kurumsal Premium firma kaynaklarından seçtiği bir adet firma kaynağına erişim sağlar.

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

5. Fiyatlandırma sayfasından “Premium Plus”  VEYAKurumsal Premium” paketini seçin ve “Üye Ol” butonuna tıklayın.

6.Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile Kredi Kartınızla ödeme yapın ve Gönder butonuna tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

Not: Eğer Kurumsal Premium üyeyseniz community@expinno.com adresine seçtiğiniz firma kaynağını iletin.

9. 24 Saat içerisinde sizlere Airtable’dan davet maili göndereceğiz. Davet mailini kabul ederek firma kaynaklarına erişebilirsiniz.

10. Davetleri kabul ettikten sonra, firma kaynakları sayfasından istediğiniz firma kaynağına tıklayarak Airtable sayfasına gidebilirsiniz.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Nasıl Kurumsal Premium üye olunur?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

5. Fiyatlandırma sayfasından “Kurumsal Premium” paketini seçin ve “Üye Ol” butonuna tıklayın.

6.Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile Kredi Kartınızla ödeme yapın ve Gönder butonuna tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

9. Ödemeniz gerçekleştikten sonra community@expinno.com adresine platforma erişmesini istediğiniz ekip arkadaşlarınızın e-posta adreslerini ve seçtiğiniz firma kaynağını gönderin. 24 Saat içerisinde tanımlamalarınız gerçekleşecektir!

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Eğitmene nasıl mesaj gönderilir?

 1. Giriş yaptıktan sonra sol menüde karşınıza çıkan kurslar sayfasına gidin.

2. Kurslar sayfasından soru sormak istediğiniz kursun üzerine tıklayın.

3. Sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve Eğitmen Hakkında” bölümüne gidin.

4. Eğitmen hakkında bölümünde yer alan “Mesaj Gönder” butonuna tıklayın.

5. Mesajınızı yazın ve eğitmene gönderin. En kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacağız 🤗

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Ücretsiz video kurslara nasıl erişim sağlanır?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur” butonuna tıklayın. 

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Sol menüde karşınıza çıkan kurslar sayfasına gidin.

5. Filtreleme seçeneklerinden “Ücretsiz” kategorisini seçin.

6. İzlemek istediğiniz kursun üzerine tıklayın.

7. Sağ tarafta bulunan kursa başla butonuna tıklayın ve artık hazırısınız! Kurs bitiminde eğitmen imzalı sertifikanızı almayı unutmayın 🙌🏻

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Öğrenci indirimiyle kayıt nasıl olunur?

 1. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

2.Bireysel Premium üyelik paketinin altındaki ‘Üye Ol’ butonuna tıklayın.

3. Açılan sayfada üyelik ile ilgili istenilen bilgileri doldurun.

4. Sayfanın altında yer alan ‘Kuponunuz var mı?’ kısmına tıklayın ve Kupon Kodu kısmına öğrencilere özel %50 indirim sağlayan STU50X’ kupon kodunuzu girin.

5. Gönder butonuna tıklayın.

6. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile kredi kartı bilgilerinizi girin ve ‘Abone ol’ butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Profil fotoğrafı ekleme

 1. Expinno – Oturum Aç sayfasına gidin.

2. E-Posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapın.

3. Sağ üstte yer alan isminizin üzerine tıklayın ve açılan pencereden Profil sayfasına tıklayın.

4. Unknown görsele tıklayın.

5. Yükleme alanından fotoğrafınızın boyutunu belirleyin ve fotoğrafı kırp butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Sertifikalara erişme

 1. Expinno – Platform Sayfasına gidin.

2. Oturum Aç butonuna tıklayın ve bilgilerinizi girin.

3. Sol Menüden Kurslar sayfasına gidin.

4. Sertifikasını almak istediğiniz kursu izleyin.

5. Sol Menüde karşınıza çıkan Sertifikalarım sayfasına tıklayın.

6. İlgili dersin sertifikasını bulun ve indir butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Premium üye nasıl olunur?

1.  Expinno – Kayıt Ol sayfasına gidin.

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin. 

5. Fiyatlandırma sayfasından size en uygun planı seçin. 

6. Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Gönder botununa tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Ücretsiz üye kaydı nasıl yapılır?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.