Kolay Destek

Kolay Destek ile İhracat
Dış ticaret uzmanı Arda UZUN

Mustafa Arda Uzun

İçindekiler

Bu yazımızda, ihracatta ne tür destekler verildiğini, nasıl alınabileceğini ve bu desteklerin size sağladığı avantajları sizler için açıkladık. Onun öncesinde de ihracat desteği nedir bunu açıklamak istedik.

İhracat Desteği Nedir?

İhracat hazırlığı, ihracat geliştirme, uluslararası markalaşma ve pazarda kalıcı olmak için devlet tarafından ücretsiz bir şekilde sağlanan desteklerdir.

İhracatta Kolay Destek Nedir?

Kolay destek, Ticaret Bakanlığı tarafından kurulan birçok farklı desteği içeren bir internet sitesidir. Bu destekler sayesinde:

 • Yurt dışına çıkıp müşteri bulabilir,
 • Ürünlerinizi yurt dışında tanıtabilir veya yurt dışında varlık gösterebilir,
 • Müşterilerinizi tanıyabilir ve pazarınız hakkında daha fazla bilgi edinebilir,
 • Hammaddeyi vergisiz olarak temin edebilir,
 • Ürünlerinizi satarken kaliteyi ispatlayabilir,
 • Müşterileriniz için doğru krediyi bulabilir,
 • Sektörle birlikte hareket etme imkanına sahip olabilir,
 • Kendi ürünlerinizi tasarlayabilir,
 • Global firmalarla çalışıp dünya markası olabilirsiniz.

İhracatta Ne Tür Destekler Verilmektedir?

Ticaret Bakanlığı tarafından her sene İhracata yönelik devlet destekleri ihracatı geliştirmek, uluslararası sahnede markaları güçlendirmek ve pazar sürdürülebilirliğini artırmak için Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl ücretsiz olarak verilmektedir.

İhracat teşvikleri, firmalar tarafından ihracata hazırlanmak, ihracatı artırmak ve sürdürülebilir bir ihracat ortamı yaratmak için kullanılmaktadır. İhracat desteği, e-ihracat ve mikro ihracat modellerini içerir.

 • Yurt dışında ofis, showroom, mağaza kiralama maliyetine destek,
 • Sosyal medya, Google, etkileyiciler gibi ücretler dahil olmak üzere denizaşırı reklam ve promosyon destekleri,
 • Pazara girmek için belgeleme desteği,
 • Yabancı marka tescili desteği,
 • Dış pazar araştırmalarına destek
 • Dijital eserlere ve sanal fuarlara destek ve
 • Yurt içi ve yurt dışı fuarlara destektir.

İhracata Yönelik Devlet Yardımları Nelerdir?

 • Yurt dışı Fuar Katılım Desteği,
 • Belge Desteği,
 • Yurt dışı Tanıtım ve Marka Desteği,
 • Tasarım Desteği,
 • Turquality Desteği,
 • Pazar Desteği.

Yurt dışı Fuar Katılım Desteği

Ticaret fuarları ihracatta önemli bir rol oynamaktadır. Ticari fuarlarında ürünlerinizi sergilemek veya stant kurmak için yardıma ihtiyacınız olabilir. Bu desteğin bir parçası olarak ihracatın zamanlamasını da hızlandırabiliriz. Yurt dışı ticaret fuarlarına katılım, pazara giriş için önemlidir ve deneyimli bir ihracat hizmeti sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilmelidir. Yurt dışı ticaret fuarlarını desteklerken, destek miktarı fuara göre değişiklik gösterebilir. Dış ticaret fuarları Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde desteklenmektedir. İhracat Birliği üyesi firmalara ve uluslararası ticaret fuarlarının organizatörlerine fon sağlanmaktadır.

Belge Desteği

İhracatçılara sağlanan belge desteği oldukça kapsamlıdır. Belgeler ihracat yapılan ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Bu yönde iki tür destek vardır. Birincisi, şirketin dış pazarlara girmesine ve pazar desteği kazanmasına olanak sağlayacak ve fayda sağlayacak gerekli belgeleri şart koşar. İkincisi, şirketin çıktısını desteklemektir. Bundan sonra, ihracat sırasında düzenlenmesi gereken belgeler için yapılan masrafların bir kısmı yetkili bakanlıkça karşılanacaktır.

Yurt dışı Tanıtım ve Marka Desteği

İhracatçı firmaların ihracat yapacakları ülkede markalarını tanıtmaları için önemli bir adımdır. Devlet ayrıca marka tanıtımı için teşvikler sağlar. Bu kapsamda yurt dışına ihracat yapacak ihracatçılara tanıtım ve markalaşma desteği sağlanmaktadır. Maddi desteğin yanı sıra duygusal desteği de içerir. Yurtdışı ofis, depo, mağaza ve departman gibi alanlarda da devlet ihracatçılara çeşitli teşvikler sunar.

Tasarım Desteği

İhracatçılar için tasarım desteğinin amacı, bir tasarım ve yenilik kültürü yaratmaktır. Tasarım desteği ile reklam, tanıtım, istihdam, pazarlama, danışmanlık, ürün geliştirme projeleri gibi harcamalara destek verilmektedir.

Tasarım yardımı, Türkiye İhracatçılar Birliği, Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, Türkiye Ticaret Borsası ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu gibi kooperatif kuruluşlarının desteğiyle ürün tasarımı ve geliştirme projelerinin güvence altına alınmasına ilişkin maliyetleri kapsar.

Turquality Desteği

Turquality, Türk markasının birçok ülkede markalaşma sürecine destek olmayı amaçlıyor. Neredeyse tüm ihracat sürecini kapsar. Markalaşmanın birkaç aşaması vardır. Bu yardım genellikle finansal ihtiyacı karşılamaya yöneliktir. Bu destekle yurt dışı düşünülebilir. Bu desteğe başvuran ihracatçı işletmeler diğer desteklere başvuramazlar.

Pazar Desteği

Bu desteğin temelinde, ihracatçıların farklı pazarları deneyimlemesi yatmaktadır. Bu doğrultuda yapılan yolculuklarda aldıkları destek ile yeni pazarlar görülebilmekte ve yeni pazarlar açılabilmektedir. Ülkemizde ihracat faaliyetlerine başlamadan önce Ticaret Bakanlığı tarafından pazar araştırması yapılmakta ve desteklenmektedir. Sanayi ticaret misyonları tarafından belirlenen ülkelere yapılan ihracatlar için, ihracatçılara sunulan desteğin yüzdesi de artırılmıştır. Bu destek paketinde ihracatçılar şimdilik 5.000 USD’ye kadar destek alabilirler.

İhracat Desteklerinden Kimler Yararlanabilir?

Aktif olarak uluslararası ticaretle uğraşan şirketler ya da kişiler ihracata yönelik devlet desteklerinden yararlanabilmektedir. Tabii bu şirket ve kişilerin Türkiye pazarında olması gerekiyor. Küçük ya da büyük tüm şirketler bu yardımdan yararlanabilir. Ayrıca ülkede ticari ve sanayi faaliyetleri de olmalıdır.

İhracat Desteklerine Nasıl Başvurulur?

Yurt içinde ihracat teşviki için öncelikle Ticaret Bakanlığı’na başvuru yapılması gerekmektedir. Bazı durumlarda doğrudan Ticaret Bakanlığı’na başvurabilirsiniz, bazı durumlarda ise bazı bürolar aracılığıyla başvurabilirsiniz. Ayrıca, bazen İhracatçı Birlikleri’ne de başvuru yapılabilmektedir Gerekli tüm başvuru adımlarını bitirdikten sonra, destek için başvurabilirsiniz. Uygulama sonuçları her zaman farklı olabileceği için uygulama sonrasında takipte bulunmak mantıklıdır.

İhracat için Devlet Desteklerinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Devlet ihracat yardımları çok çeşitli olduğu için birçok kişi bundan kolaylıkla faydalanabilir. Bu süreç, hem fiziksel hem de zihinsel olarak ihracat yapmak üzere olan firmalara büyük kolaylıklar sunmaktadır. Devlet desteği sayesinde yurt dışı fuarlara katılmak ve yurt dışı pazarlara açılmak kolaydır. Ayrıca devletin sağladığı destek gelişen teknoloji ile orantılı olduğu için kolaylık da sağlamaktadır.

Devlet ihracat desteği ve destek yönetim sistemi mevzuatı hakkında daha fazla bilgi almak için Ticaret Bakanlığı websitesine bakabilir, desteklere kolay bir şekilde ulaşmak için https://kolaydestek.gov.tr sitesini inceleyebilirsiniz.

İhracat hakkında daha fazla bilgi için www.expinno.com/blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İhracat eğitimleri hakkında bilgi almak için www.expinno.com/video-kurslar sayfamıza gidebilir veya www.expinno.com/iletisim sayfamızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Teşekkürler

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere…

Diğer blog yazılarımıza göz atmak için tıklayın.

M.Arda Uzun – Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı

signature imza dijital

close up laptop keyboard colorful neon illumination eyeglasses
Ücretsiz
Mehmet AYDIN

İhracatta 6D Nedir?

İhracatta 6D Nedir? Mehmet Aydın İhracat yapmak, döviz bazlı gelir edebilmek ve farklı pazarlara yeni satış kanalı oluşturabilmek her firmanın hedefi olmalıdır. Ülkemizde döviz kurlarının

global business
Ücretsiz
M. Arda Uzun

Dış Ticaret Haber Kaynakları

Dış Ticaret Haber Kaynakları Mustafa Arda Uzun Dış Ticaret Haber Kaynakları REUTERS Reuters, ticaret alanında çeşitli haberler ve bilgiler sunmaktadır. Bu haberler genellikle küresel ticaret,

linkedin square button icon 3d with copy space 3d rendering
Ücretsiz
M. Arda Uzun

LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir?

LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir? Mustafa Arda Uzun İçindekiler LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir? İhracatta SSI Skorunuzu Yükseltmenin 5 Etkili Yolu İhracat ile başarılı olmanın yolu potansiyel

Yorumlar

Firma Kaynaklarına nasıl erişilir?

Önemli: Firma Kaynakları Premium Plus ve Kurumsal Premium üyelerinin erişimine açıktır. Premium Plus tüm firma kaynaklarına erişim sağlarken Kurumsal Premium firma kaynaklarından seçtiği bir adet firma kaynağına erişim sağlar.

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

5. Fiyatlandırma sayfasından “Premium Plus”  VEYAKurumsal Premium” paketini seçin ve “Üye Ol” butonuna tıklayın.

6.Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile Kredi Kartınızla ödeme yapın ve Gönder butonuna tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

Not: Eğer Kurumsal Premium üyeyseniz community@expinno.com adresine seçtiğiniz firma kaynağını iletin.

9. 24 Saat içerisinde sizlere Airtable’dan davet maili göndereceğiz. Davet mailini kabul ederek firma kaynaklarına erişebilirsiniz.

10. Davetleri kabul ettikten sonra, firma kaynakları sayfasından istediğiniz firma kaynağına tıklayarak Airtable sayfasına gidebilirsiniz.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Nasıl Kurumsal Premium üye olunur?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

5. Fiyatlandırma sayfasından “Kurumsal Premium” paketini seçin ve “Üye Ol” butonuna tıklayın.

6.Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile Kredi Kartınızla ödeme yapın ve Gönder butonuna tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

9. Ödemeniz gerçekleştikten sonra community@expinno.com adresine platforma erişmesini istediğiniz ekip arkadaşlarınızın e-posta adreslerini ve seçtiğiniz firma kaynağını gönderin. 24 Saat içerisinde tanımlamalarınız gerçekleşecektir!

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Eğitmene nasıl mesaj gönderilir?

 1. Giriş yaptıktan sonra sol menüde karşınıza çıkan kurslar sayfasına gidin.

2. Kurslar sayfasından soru sormak istediğiniz kursun üzerine tıklayın.

3. Sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve Eğitmen Hakkında” bölümüne gidin.

4. Eğitmen hakkında bölümünde yer alan “Mesaj Gönder” butonuna tıklayın.

5. Mesajınızı yazın ve eğitmene gönderin. En kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacağız 🤗

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Ücretsiz video kurslara nasıl erişim sağlanır?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur” butonuna tıklayın. 

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Sol menüde karşınıza çıkan kurslar sayfasına gidin.

5. Filtreleme seçeneklerinden “Ücretsiz” kategorisini seçin.

6. İzlemek istediğiniz kursun üzerine tıklayın.

7. Sağ tarafta bulunan kursa başla butonuna tıklayın ve artık hazırısınız! Kurs bitiminde eğitmen imzalı sertifikanızı almayı unutmayın 🙌🏻

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Öğrenci indirimiyle kayıt nasıl olunur?

 1. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

2.Bireysel Premium üyelik paketinin altındaki ‘Üye Ol’ butonuna tıklayın.

3. Açılan sayfada üyelik ile ilgili istenilen bilgileri doldurun.

4. Sayfanın altında yer alan ‘Kuponunuz var mı?’ kısmına tıklayın ve Kupon Kodu kısmına öğrencilere özel %50 indirim sağlayan STU50X’ kupon kodunuzu girin.

5. Gönder butonuna tıklayın.

6. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile kredi kartı bilgilerinizi girin ve ‘Abone ol’ butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Profil fotoğrafı ekleme

 1. Expinno – Oturum Aç sayfasına gidin.

2. E-Posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapın.

3. Sağ üstte yer alan isminizin üzerine tıklayın ve açılan pencereden Profil sayfasına tıklayın.

4. Unknown görsele tıklayın.

5. Yükleme alanından fotoğrafınızın boyutunu belirleyin ve fotoğrafı kırp butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Sertifikalara erişme

 1. Expinno – Platform Sayfasına gidin.

2. Oturum Aç butonuna tıklayın ve bilgilerinizi girin.

3. Sol Menüden Kurslar sayfasına gidin.

4. Sertifikasını almak istediğiniz kursu izleyin.

5. Sol Menüde karşınıza çıkan Sertifikalarım sayfasına tıklayın.

6. İlgili dersin sertifikasını bulun ve indir butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Premium üye nasıl olunur?

1.  Expinno – Kayıt Ol sayfasına gidin.

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin. 

5. Fiyatlandırma sayfasından size en uygun planı seçin. 

6. Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Gönder botununa tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Ücretsiz üye kaydı nasıl yapılır?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.