İhracatta Müşteri Bulma Yöntemleri Nelerdir

İhracatta müşteri nasıl bulunur? Hangi kaynaklardan yurtdışında firma bulursunuz?

profil kare

Mustafa Arda Uzun

İhracatta müşteri bulmak yüzünü nasıl gülümsetirse yazıma girişi de sizi gülümseten bir fotoğraf ile yapmak istedim. İhracat kelimesini duyan bazı kişilerin hayalinde canlandırdığı görsel bu olsa da gerçeğin böyle olmadığının hepimiz farkındayız. 🙂

Peki ama ihracat müşterisi nasıl bulunur? Sıralıyorum!

Fuarlar

Bugüne kadar yurtdışında müşteri nasıl bulunur konusunda ve firmanın kendisini pazarlamasındaki en önemli mecralardan birisi. Sadece Covid-19 pandemi döneminde eski cazibesini kaybeden fuaye alanları bundan sonra da aktif bir şekilde ticaretin içerisinde yer alacak. Burada önemli olan doğru fuara katılmak olduğu kadar fuar öncesi, fuar esnasında ve fuardan sonra yapılacakların ne olduğudur.

Kendi sektörünüz ile ilgili fuarlar ve bu fuarlardan ihracat müşterisi bulabileceğiniz bir çok site var. 

Ataşelikler/Müşavirlikler

İhracata yeni başlayanların ilk başvurduğu  ihracatta müşteri bulma yöntemidir. Dünya geneli çeşitli ülkelerde bizi temsil eden kurumlardan bahsediyoruz. Yurt dışındaki ataşelik ve müşavirliklerimizden ürünlerinize özel müşteri verisi göndermelerini talep edebilirsiniz, tamamen ücretsizdir. Yapmanız gereken bakanlığın ilgili internet sitesine üye olmak ve giriş yapıp talep oluşturmak. Size gönderilecek olan verinin ne kadar güncel olduğu yada firmaların halen aktif olup olmadığı konusunda bir garanti söz konusu değil.

Ayrıca hangi ülkede kaç farklı birimimiz var, bunların iletişim bilgilerini içeren güncel listenin pdf. versiyonuna ulaşmak isterseniz buraya bırakıyorum.

Fuar katılımcı listeleri

Fuara katılan yani stand kiralayan katılımcı firmalardan bahsediyorum. Örnek olarak sizin bir iplik üreticisi olduğunuzu varsayalım o halde müşteri kitleniz kumaş üreticileridir ve dolayısıyla kumaş üreticilerinin katıldığı bir fuar hedefinizdedir. Fuara katılan katılımcıların listesine ulaşarak ihracat için müşteri arayışına başlayabilirsiniz.

Fuarlara katılmadan uzaktan da olsa ihracat müşterisini nasıl  bulabileceğinizi gösterdiğimiz eğitimimize siz de kayıt olmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Fuar ziyaretçi listeleri

Fuara katılan bireylere ulaşmayı fuara katılan firmalar dahil herkes ulaşmak ister. Bu bilgilere genelde internette yayınlanmazlar; siz de hak verirsiniz ki son derece kıymetli bilgilerdir. Kısıtlı da olsa bir takım ziyaretçi verilerine ulaşmanız mümkün. Hangi siteden yapıldığına dair bilgi almak isterseniz “Kolay Değil” ekibiyle gerçekleştirdiğimiz YouTube yayınına göz atabilirsiniz.

Reklamlar

Yurtiçinde bile kullanmadığımızı düşündüğüm, yeteri kadar bilinmeyen bir ihracatta müşteri bulma yönteminden bahsediyorum. Aslında bu yöntem bir müşteri bulmadan öte müşteriye kendimizi buldurma yöntemi desek yeridir. Başka bir yazıda ayrıntılı olarak değineceğim konuya şimdilik kısaca değinmek istedim.

Sosyal Medya (Facebook grupları, Instagram sayfaları, LinkedIn, Telegram)

Bazı ülkelerde özellikle de Afrika ve Ortadoğu pazarlarında Facebook grupları çok etkin, Instagram sayfaları ise ürüne göre ve hedef kitleye göre efektif olabilir. Buradaki en önemli platformlardan birisi LinkedIn diyebiliriz. LinkedIn’i bir sosyal medyadan daha çok ticari platform gibi düşünsek yeridir. Bir çok satın almacının, ithalatçının hesabının olduğu ihracat amaçlı da kullanabileceğiniz bir mecra.

LinkedIn ile İhracat” eğitimimize kaydolmak ister misiniz? Evet

Telegram grupları da bir hayli etkili bir ihracatta müşteri bulma yöntemi haline geldi. Özellikle son zamanlarda Telegram kullanıcılarının artmasıyla yurtiçindeki alım-satım grupları da çoğaldı. Bir çok dış ticaret sektöründeki kişinin dahil olduğu Türkiye İhracatçılar Grubu Telegram sayfamıza katılmak isterseniz bekleriz.

Arama motorları

Arama motoru deyince aklınıza Google gelmiştir. Bir kaç farklı alternatif arama motoru daha var tabiki de. Burada dikkat edeceğiniz husus Google’da aratacağını anahtar kelime ve kelime gruplarıdır. Her gün girip arama yaptığımız hatta bir çoğumuzun internet tarayıcısında anasayfa olan Google’ı ne kadar etkin kullanabiliyorsunuz?

Ticaret Bakanlığı kaynaklı internet siteleri

Yurtdışında müşteri nasıl bulunur sorusuna cevap bulabilmek için yabancı kaynaklarda müşteri verileri aramak konusunda arayışta olduğunuzun farkındayım belki kullandığınız ücretli veritabanları bile vardır fakat ülkemizde yerli kaynaklar da mevcut. Üstelik ücretsiz!

  1. Kolay İhracat
  2. Dış Talepler Bülteni

Ayrıca daha fazla yerli kaynaklar hakkında bilgi almak isterseniz internet sitemizde bulunan ücretsiz ihracat eğitimimize kaydolabilirsiniz.

Ticari heyetler (Alım heyetleri-heyet ziyaretleri)

Sektörel olarak yada belli bir sayıdaki ihracatçılar toplanıp ticaret odaları, sanayi odaları ve ihracatçı birlikleri ile bir heyet ziyareti düzenleyebilirsiniz. Bireysel olarak gideceğiniz yurt dışı firma ziyaretlerinizden daha az maliyetli olabilir çünkü bu tarz toplu organizasyonların masrafı destek kapsamındadır.

Ayrıca yurt dışından gelen sektörel heyetlerin de toplantılarına katılarak görüşmeler yapabilirsiniz.

Her ikisi için de bağlı olduğunuz kurum ve kuruluşların sayfalarını takip etmekte, e-posta bültenlerine abone olmakta fayda var. Ne kadar faydalı olmayacağı tartışılır, deneyin; en azından tecrübe kazanmış olursunuz.

Konşimento & Gümrük beyannamesi veritabanları

Bunu ilk defa duymuş olabilirsiniz. Daha önce duymuş fakat henüz bu tarz bir veriyi kullanmamış olabilirsiniz. Bir de sonuncu ihtimal bu tarz bir veriyi kullanmış ihracat yapmış olabilirsiniz ki ihracatta müşteri bulmada yeni nesil bir yöntemdir; sizi tebrik ederim. Aslında çok da yeni sayılmaz 8-10 yıldır yurt dışında bilinen bir yöntem ancak ülkemizde son bir kaç yıldır firmalar tarafından kullanılır oldu.

Rakiplerinizin ihracat ve ithalat verilerini görebilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bir blog yazımız mevcut: Konşimento Verisiyle Rakibinizi Yere Serin

Networking

Ticarette her şey bilgi veya maddiyat değil. Sadece ikili ilişkisi iyi olmasından ötürü iş yapan bir çok kişi ve firma görmüşsünüzdür. Yurt içinde ve yurtdışında çevrenizi olabildiğince genişletin. Kurduğunuz bağlantılarınızla aranızı sıcak tutun, arada bir e-mail gönderin yada mesaj atın. Sadece işiniz düştüğünde insanları aramayın. Çevrenizdeki kişilerin her zaman size bir fayda sağlamasını beklemeyin, siz de onlara maddi-manevi katkılara yapın. Kısa vadede bir sonuç beklemeyin, uzun vadeli düşünün.

B2B Pazar yerleri

Türünün en popüler örneği: Alibaba.com

Alım taleplerinin ve satım taleplerinin bir arada yer aldığı platformda ürünlerinizle alakalı hangi ülkeden, hangi tarihte, ne kadarlık bir talep olduğunu listeleyebilir ve talebe teklif gönderebilirsiniz.

Rakibin internet sitesi

Haydi canım! dediğinizi duyar gibiyim. Aslında çok basit bir yöntem. Rakibiniz internet sitesinde yurtdışındaki bayii ve distribütör listesini yayınlayabilir. Etik olup olmadığı tartışmasına girmek istemiyorum; size yapılıyorsa siz de yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Diyelim ki rakibinizin internet sitesinin şu anki görünümünde bir firma listesi yok fakat geçmişte vardı da silindi mi yoksa hiç mi olmadı? İnternetteki verilerin silinmediğini, sadece gizlenebileceğini belirtirim. Geçmişteki listelenen yurtdışı müşterilerini de görmeniz mümkün 🙂

Beğendiyseniz yorum yazmayı, beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın.

M.Arda Uzun – Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı

signature imza dijital

Teşekkürler
close up laptop keyboard colorful neon illumination eyeglasses
Ücretsiz
Mehmet AYDIN

İhracatta 6D Nedir?

İhracatta 6D Nedir? Mehmet Aydın İhracat yapmak, döviz bazlı gelir edebilmek ve farklı pazarlara yeni satış kanalı oluşturabilmek her firmanın hedefi olmalıdır. Ülkemizde döviz kurlarının

global business
Ücretsiz
M. Arda Uzun

Dış Ticaret Haber Kaynakları

Dış Ticaret Haber Kaynakları Mustafa Arda Uzun Dış Ticaret Haber Kaynakları REUTERS Reuters, ticaret alanında çeşitli haberler ve bilgiler sunmaktadır. Bu haberler genellikle küresel ticaret,

linkedin square button icon 3d with copy space 3d rendering
Ücretsiz
M. Arda Uzun

LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir?

LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir? Mustafa Arda Uzun İçindekiler LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir? İhracatta SSI Skorunuzu Yükseltmenin 5 Etkili Yolu İhracat ile başarılı olmanın yolu potansiyel

Yorumlar

Firma Kaynaklarına nasıl erişilir?

Önemli: Firma Kaynakları Premium Plus ve Kurumsal Premium üyelerinin erişimine açıktır. Premium Plus tüm firma kaynaklarına erişim sağlarken Kurumsal Premium firma kaynaklarından seçtiği bir adet firma kaynağına erişim sağlar.

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

5. Fiyatlandırma sayfasından “Premium Plus”  VEYAKurumsal Premium” paketini seçin ve “Üye Ol” butonuna tıklayın.

6.Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile Kredi Kartınızla ödeme yapın ve Gönder butonuna tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

Not: Eğer Kurumsal Premium üyeyseniz community@expinno.com adresine seçtiğiniz firma kaynağını iletin.

9. 24 Saat içerisinde sizlere Airtable’dan davet maili göndereceğiz. Davet mailini kabul ederek firma kaynaklarına erişebilirsiniz.

10. Davetleri kabul ettikten sonra, firma kaynakları sayfasından istediğiniz firma kaynağına tıklayarak Airtable sayfasına gidebilirsiniz.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Nasıl Kurumsal Premium üye olunur?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

5. Fiyatlandırma sayfasından “Kurumsal Premium” paketini seçin ve “Üye Ol” butonuna tıklayın.

6.Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile Kredi Kartınızla ödeme yapın ve Gönder butonuna tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

9. Ödemeniz gerçekleştikten sonra community@expinno.com adresine platforma erişmesini istediğiniz ekip arkadaşlarınızın e-posta adreslerini ve seçtiğiniz firma kaynağını gönderin. 24 Saat içerisinde tanımlamalarınız gerçekleşecektir!

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Eğitmene nasıl mesaj gönderilir?

  1. Giriş yaptıktan sonra sol menüde karşınıza çıkan kurslar sayfasına gidin.

2. Kurslar sayfasından soru sormak istediğiniz kursun üzerine tıklayın.

3. Sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve Eğitmen Hakkında” bölümüne gidin.

4. Eğitmen hakkında bölümünde yer alan “Mesaj Gönder” butonuna tıklayın.

5. Mesajınızı yazın ve eğitmene gönderin. En kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacağız 🤗

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Ücretsiz video kurslara nasıl erişim sağlanır?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur” butonuna tıklayın. 

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Sol menüde karşınıza çıkan kurslar sayfasına gidin.

5. Filtreleme seçeneklerinden “Ücretsiz” kategorisini seçin.

6. İzlemek istediğiniz kursun üzerine tıklayın.

7. Sağ tarafta bulunan kursa başla butonuna tıklayın ve artık hazırısınız! Kurs bitiminde eğitmen imzalı sertifikanızı almayı unutmayın 🙌🏻

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Öğrenci indirimiyle kayıt nasıl olunur?

  1. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

2.Bireysel Premium üyelik paketinin altındaki ‘Üye Ol’ butonuna tıklayın.

3. Açılan sayfada üyelik ile ilgili istenilen bilgileri doldurun.

4. Sayfanın altında yer alan ‘Kuponunuz var mı?’ kısmına tıklayın ve Kupon Kodu kısmına öğrencilere özel %50 indirim sağlayan STU50X’ kupon kodunuzu girin.

5. Gönder butonuna tıklayın.

6. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile kredi kartı bilgilerinizi girin ve ‘Abone ol’ butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Profil fotoğrafı ekleme

  1. Expinno – Oturum Aç sayfasına gidin.

2. E-Posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapın.

3. Sağ üstte yer alan isminizin üzerine tıklayın ve açılan pencereden Profil sayfasına tıklayın.

4. Unknown görsele tıklayın.

5. Yükleme alanından fotoğrafınızın boyutunu belirleyin ve fotoğrafı kırp butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Sertifikalara erişme

  1. Expinno – Platform Sayfasına gidin.

2. Oturum Aç butonuna tıklayın ve bilgilerinizi girin.

3. Sol Menüden Kurslar sayfasına gidin.

4. Sertifikasını almak istediğiniz kursu izleyin.

5. Sol Menüde karşınıza çıkan Sertifikalarım sayfasına tıklayın.

6. İlgili dersin sertifikasını bulun ve indir butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Premium üye nasıl olunur?

1.  Expinno – Kayıt Ol sayfasına gidin.

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin. 

5. Fiyatlandırma sayfasından size en uygun planı seçin. 

6. Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Gönder botununa tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Ücretsiz üye kaydı nasıl yapılır?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.