Dış Ticaret Eğitimi

Kaliteli dış ticaret eğitiminin kilit noktaları.
mehmetaydın

Mehmet Aydın

İçindekiler

Dış Ticaret Eğitimi Nedir?

Dış ticaret, ülkeler arasında mal ve hizmetlerin ticari işlemleri anlamına gelir. Bu ticaret, ülkelerin ekonomik büyümesini, işletmelerin uluslararası arenada rekabet edebilmesini sağlar. Ayrıca tüketicilerin de daha geniş bir ürün yelpazesinden faydalanmasını sağlar. Dış ticaretin mevcut pazarı büyütme, döviz kazanma, devlet teşviklerinden yararlanma ve yeni istihdam sağlama gibi birçok avantajı bulunmaktadır. Uluslararası pazarlarda rekabet etmek için gerekli olan tecrübe, bilgi ve becerileri edinmek isteyenler için dış ticaret eğitimi olarak adlandırılır.

Dış ticaret eğitimi, işletmelerin uluslararası arenada rekabet edebilmeleri için gerekli bilgi ve becerileri kişilere sağlar.

Dış ticaret eğitimi; lojistik süreci, gümrük işlemleri, ithalat & ihracat prosedürleri, ödeme türleri ve pazarlama & satış süreci gibi başlıca alanlarda teorik bilgi sağlar. Uluslararası ticaret yapan işletmelerde çalışmak isteyenler için önemlidir. Ayrıca ihracat veya ithalat yapmak isteyen işletme sahipleri ve hükümetlerin ticaret politikalarını belirleyenler için de önemlidir. Dış ticaret eğitimi, katılımcıların aşağıdaki konularda güçlenmelerini amaçlar:

 1. İhracat ve İthalat İşlemleri: Dış ticaret eğitimi; ihracat ve ithalat işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiği, hangi belgelerin kullanıldığı, gümrük işlemlerinin nasıl yapıldığı, ihracat ve ithalat süreçlerinin nasıl yönetildiği konularında bilgi sağlar.
 2. Dış Ticaret Finansmanı: Dış ticaret finansmanı, ihracat ve ithalat işlemlerinin finansmanını sağlamak için kullanılan yöntemleri kapsar. Dış ticaret eğitimi, döviz kurları, ticari kredi, faktöring, forfaiting, akreditifler ve diğer finansman yöntemleri hakkında bilgi sağlar.
 3. Uluslararası Lojistik: Dış ticaret eğitimi, ürünlerin nakliyesi ve depolanması gibi lojistik konuları da kapsar. Bu konuda, taşımacılık yöntemleri, depolama ve stok yönetimi, gümrük işlemleri, sigorta ve diğer lojistik konular hakkında bilgi edinilebilir.
 4. Ticaret Politikaları: Dış ticaret eğitimi, ülkelerin ticaret politikalarını, serbest ticaret anlaşmalarını ve diğer ticaret düzenlemelerini de kapsar. Bu konuda, katılımcılar, ülkelerin ticaret politikalarının nasıl belirlendiğini, ihracatın ve ithalatın nasıl teşvik edildiğini ve ülke ekonomisinin nasıl etkilendiğini öğrenebilirler.
 5. Müşteri Bulma Yöntemleri: Kobi veya büyük kurumsal firmaların hali hazırda kullandığı belli başlı müşteri bulma yöntemleri bulunmaktadır. Müşterilere daha kolay ulaşabilmek adına bu yöntemler öğrenilip kullanılmalıdır.
 6. Hedef Pazar Belirleme: Bütün süreçlere hakim olunduktan sonra maddi sermayeyi ve iş gücünü doğru kullanabilmek adına hedef pazar tespiti nasıl yapıldığı öğrenilebilir.

Dış Ticaret Eğitimi Nereden Alınır?

Konusu fark etmeksizin; dış ticaret, lojistik, gümrük, operasyon vb. her eğitim ilgili konuya dair belirli bir tecrübeye sahip ve mümkünse hala bu konuda fiili olarak uğraşan insanlardan alınmalıdır. Dış ticaret eğitimi çağa uyum sağlayan son yenilikleri takip eden ve tecrübeli insanları bünyesinde bulunduran danışmanlık ve eğitim firmalarından alınmalıdır.

Dış Ticaret Eğitimi Ücretli Midir?

Bilgiye ulaşmanın çok kolaylaştığı bir zaman içerisindeyiz. İnternet üzerinde ücretsiz ihracat eğitimi alınabilecek birçok kaynak bulunmaktadır. Online eğitimler haricinde ticaret odaları, ihracatçılar birliği gibi iş insanlarını destekleyen birçok kurum vardır. Bu kurumlar cüzi bir miktar karşılığında veya ücretsiz olarak üyelerinin gelişimine katkı sağlamak adına eğitim hizmeti sunmaktadırlar. Dış ticaret eğitiminin ücreti nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Ancak dış ticaret eğitimleri eğitmen kalitesi, içeriği ve süresine göre değişkenlik göstermektedir. Ücretsiz olan veya cüzi bir ücreti olan bu eğitimlerdeki eğitimler kısıtlı bilgi sağlamaktadırlar. Daha kaliteli bir eğitim almak için belirli bir bütçe ödenmelidir. Günümüzde firmaların çalışanlarını geliştirmek ve hedeflerine ulaşabilmek için her sene eğitime belirli bir bütçe ayırdıkları bilinmektedir.

Online ve Yüz Yüze Eğitimin Farkları Nelerdir?

Yakın zamanda tüm dünyada yaşanmış olan pandemi sürecinin ardından insanlar eski alışkanlıklarını geride bıraktılar. Artık uzaktan çalışma, online alışveriş gayet kabullenebilir hale gelmiştir. Eğitim sektöründe de online uygulamalar sayesinde çoklu katılımcı ve eğitmen eşliğinde eğitim gerçekleştirilmektedir. Tecrübelere göre yüz yüze gerçekleşen eğitimlerde katılımcıların daha dinamik olduğu ve eğitimin daha interaktif geçtiği görülmektedir. Ancak dikkat dağınıklığı ve rehavet olmazsa online eğitimin de zamanın çok kıymetli olduğu günümüzde tercih edilmesi gerekmektedir.

Dış ticaret, günümüzün küreselleşen dünyasında oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle, dış ticaret eğitimi alanlar kişiler için önemli bir kariyer fırsatı sunar. Diğer taraftan şirketler için de yeni pazarlara açılma veya mevcut pazarlarda büyüme anlamına gelir. Dış ticaret eğitimi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

 1. Eğitim Kurumunun Kalitesi: Dış ticaret eğitimi alacağınız kurumun kalitesi oldukça önemlidir. Eğitim kurumunun referansları bu hususta önemlidir. Ayrıca öğretim elemanlarının deneyimi ve niteliği, kurs içeriği gibi konuları araştırarak kurumun kalitesini değerlendirebilirsiniz.
 2. Ders Müfredatı: Dış ticaret eğitimi alırken ders müfredatının kapsamlı olması önemlidir. Dış ticaret eğitiminde; ihracat, ithalat, lojistik, gümrük işlemleri, finansman ve risk yönetimi, hedef pazar ve müşteri bulma yöntemleri gibi dersler vardır. Kapsamlı bir müfredat, size dış ticaret alanında geniş bir bilgi birikimi sağlayacaktır.
 3. Uygulamalı Olmalıdır: Dış ticaret eğitimi alırken teorik bilginin yanı sıra pratik deneyim de kazanmanız önemlidir. Eğitim kurumunun derslerde uygulama yapma fırsatı verilmelidir. Ayrıca ilgili sektördeki gerçek firmalar üzerinden verilecek uygulamalı örneklerin sunulup sunulmadığını araştırın. Böylece pratik deneyimlerinizin zenginleşmesini sağlayabilirsiniz.
 4. Dil Eğitimi: Dış ticaret, uluslararası bir alandır. Bu nedenle, en azından hedef pazarda konuşulan yabancı dilin eğitimi alınması ve mümkünse yabancı dilde eğitim veren kurumlara başvurulması tavsiye edilir.
 5. Kariyer Fırsatları: Dış ticaret eğitimi alırken, ileride hangi kariyer fırsatlarının sunulduğunu da araştırmalısınız. İhracat, ithalat, gümrük işlemleri, lojistik, ödeme yöntemleri, finansman ve risk yönetimi alanlarında kariyer fırsatları bulabilirsiniz. Bu nedenle, eğitim alacağınız kurumun bu fırsatları sağlaması önemlidir.

Dış Ticaret Eğitimi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dış ticaret eğitimi, işletmelerin uluslararası pazarlarda rekabet edebilmeleri için gereken bilgi ve becerileri sağlar. Bu eğitim programları, katılımcılara dış ticaret süreçlerinin her aşamasında kullanacakları teknik, hukuki ve finansal bilgileri verir. Ancak, dış ticaret hakkında genel bir bilgi düzeyine ulaştıktan sonra, istediğiniz alandaki eğitimler üzerinden ilerlemek daha faydalı olacaktır.

Böylece güçsüz yönlerinizin üzerine giderek rakiplerinize karşı avantaj elde etmiş olursunuz. Eğitim alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli faktör bulunmaktadır:

 1. Eğitim Programı İçeriği: Dış ticaret eğitimi programlarının içeriği oldukça geniştir. Bu nedenle, alınacak eğitim programının içeriği, katılımcıların dış ticaret süreçlerinde karşılaşabilecekleri her türlü sorunu ele almalıdır. Kişinin veya şirket departmanının amacına göre ihracat ve ithalat süreçlerinin yanında çeşitli eğitim programları da seçilmelidir. Gümrük işlemleri, finansman yöntemleri, lojistik, pazarlama stratejileri ve ticaret politikaları, müşteri bulma yöntemleri & hedef pazar belirleme hakkında bilgi veren eğitim programları mantıklı olacaktır.
 2. Eğitmenlerin Kalitesi: Dış ticaret eğitimi programları, işletmelerin uluslararası pazarlarda başarılı olmaları için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, eğitmenlerin kalitesi oldukça önemlidir. Eğitmenlerin, dış ticaret alanında uzman ve deneyimli kişiler olması, eğitim programlarının kalitesini artırır. Eğitmenlerin de aynı zamanda ihracat ve ithalat yapan kişiler olup bu yöntemleri kendilerinin de kullanıyor olmaları önem arz etmektedir.
 3. Eğitim Programının Süresi: Dış ticaret eğitimi programlarının süresi, katılımcıların ihtiyaçlarına göre değişebilir. Bazı programlar birkaç gün sürebilirken, bazıları haftalarca devam edebilir. Katılımcıların işleri ve diğer sosyal yükümlülükleri göz önüne alınarak, uygun bir eğitim programı seçilmelidir.
 4. Eğitim Programının Maliyeti: Dış ticaret eğitimi programlarının maliyeti, programın süresi ve içeriğine bağlı olarak değişebilir. Eğitim programı için ayrılacak bütçe, katılımcıların tercihlerine göre belirlenmelidir. Ancak, düşük maliyetli eğitim programları seçmek, programın kalitesini ve verimliliğini olumsuz etkileyebilir.
 5. Eğitim Sonrası Destek: Dış ticaret eğitimi sonrası destek, katılımcıların eğitimden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlayabilir. Bu nedenle, eğitim programı sunan kurumun katılımcılara eğitim sonrası destek sunması önemlidir. Mümkünse alınan derslerin video kayıtlarının katılımcıların ulaşabileceği online bir platformda yüklü olması gerekmektedir.
 6. Sertifika: Dış ticaret eğitimi veren firmanın eğitime katılanların başarılı bir şekilde tamamladıklarına dair sertifika vermeleri önemlidir. Katılımcıların, özgeçmişlerinde güçlü yön olarak dış ticaret uzmanı gibi bir sıfatla öne çıkmalarını sağlar. Öte yandan eğitime finansman sağlayan şirket, eğitime katılan çalışanlarının süreci başarıyla tamamladıklarını görmek isteyeceklerdir. Bu yüzden alınacak eğitimlerin sonunda katılımcılara sertifika verilmelidir.

Dış ticaret eğitimlerine ihtiyaç duyan, güncel olarak sektörü takip etmek isteyen, belli başlı konularda bilgi edinmek isteyen sektöre yeni girmiş veya yıllardır bu işi yapan kişi veya şirketler için doğru ve güvenilir bir kaynak olan expinno.com sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Blog ve dokümanlarımızı okuyabilir, platformda yüklü olan birçok eğitimimizi izleyebilir, anlık yapılan yayınları takip edebilirsiniz. Firmanıza özel eğitim talepleriniz için de, dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teşekkürler

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere…

Diğer blog yazılarımıza göz atmak için tıklayın.

Mehmet Aydın – İş Geliştirme Uzmanı
close up laptop keyboard colorful neon illumination eyeglasses
Ücretsiz
Mehmet AYDIN

İhracatta 6D Nedir?

İhracatta 6D Nedir? Mehmet Aydın İhracat yapmak, döviz bazlı gelir edebilmek ve farklı pazarlara yeni satış kanalı oluşturabilmek her firmanın hedefi olmalıdır. Ülkemizde döviz kurlarının

global business
Ücretsiz
M. Arda Uzun

Dış Ticaret Haber Kaynakları

Dış Ticaret Haber Kaynakları Mustafa Arda Uzun Dış Ticaret Haber Kaynakları REUTERS Reuters, ticaret alanında çeşitli haberler ve bilgiler sunmaktadır. Bu haberler genellikle küresel ticaret,

linkedin square button icon 3d with copy space 3d rendering
Ücretsiz
M. Arda Uzun

LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir?

LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir? Mustafa Arda Uzun İçindekiler LinkedIn Skoru Nasıl Yükseltilir? İhracatta SSI Skorunuzu Yükseltmenin 5 Etkili Yolu İhracat ile başarılı olmanın yolu potansiyel

Yorumlar

Firma Kaynaklarına nasıl erişilir?

Önemli: Firma Kaynakları Premium Plus ve Kurumsal Premium üyelerinin erişimine açıktır. Premium Plus tüm firma kaynaklarına erişim sağlarken Kurumsal Premium firma kaynaklarından seçtiği bir adet firma kaynağına erişim sağlar.

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

5. Fiyatlandırma sayfasından “Premium Plus”  VEYAKurumsal Premium” paketini seçin ve “Üye Ol” butonuna tıklayın.

6.Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile Kredi Kartınızla ödeme yapın ve Gönder butonuna tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

Not: Eğer Kurumsal Premium üyeyseniz community@expinno.com adresine seçtiğiniz firma kaynağını iletin.

9. 24 Saat içerisinde sizlere Airtable’dan davet maili göndereceğiz. Davet mailini kabul ederek firma kaynaklarına erişebilirsiniz.

10. Davetleri kabul ettikten sonra, firma kaynakları sayfasından istediğiniz firma kaynağına tıklayarak Airtable sayfasına gidebilirsiniz.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Nasıl Kurumsal Premium üye olunur?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

5. Fiyatlandırma sayfasından “Kurumsal Premium” paketini seçin ve “Üye Ol” butonuna tıklayın.

6.Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile Kredi Kartınızla ödeme yapın ve Gönder butonuna tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

9. Ödemeniz gerçekleştikten sonra community@expinno.com adresine platforma erişmesini istediğiniz ekip arkadaşlarınızın e-posta adreslerini ve seçtiğiniz firma kaynağını gönderin. 24 Saat içerisinde tanımlamalarınız gerçekleşecektir!

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Eğitmene nasıl mesaj gönderilir?

 1. Giriş yaptıktan sonra sol menüde karşınıza çıkan kurslar sayfasına gidin.

2. Kurslar sayfasından soru sormak istediğiniz kursun üzerine tıklayın.

3. Sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve Eğitmen Hakkında” bölümüne gidin.

4. Eğitmen hakkında bölümünde yer alan “Mesaj Gönder” butonuna tıklayın.

5. Mesajınızı yazın ve eğitmene gönderin. En kısa sürede sizlere geri dönüş sağlayacağız 🤗

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Ücretsiz video kurslara nasıl erişim sağlanır?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur” butonuna tıklayın. 

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Sol menüde karşınıza çıkan kurslar sayfasına gidin.

5. Filtreleme seçeneklerinden “Ücretsiz” kategorisini seçin.

6. İzlemek istediğiniz kursun üzerine tıklayın.

7. Sağ tarafta bulunan kursa başla butonuna tıklayın ve artık hazırısınız! Kurs bitiminde eğitmen imzalı sertifikanızı almayı unutmayın 🙌🏻

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Öğrenci indirimiyle kayıt nasıl olunur?

 1. Fiyatlandırma sayfasına gidin.

2.Bireysel Premium üyelik paketinin altındaki ‘Üye Ol’ butonuna tıklayın.

3. Açılan sayfada üyelik ile ilgili istenilen bilgileri doldurun.

4. Sayfanın altında yer alan ‘Kuponunuz var mı?’ kısmına tıklayın ve Kupon Kodu kısmına öğrencilere özel %50 indirim sağlayan STU50X’ kupon kodunuzu girin.

5. Gönder butonuna tıklayın.

6. Ödemenizi gerçekleştirmek için Stripe Checkout ile kredi kartı bilgilerinizi girin ve ‘Abone ol’ butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Profil fotoğrafı ekleme

 1. Expinno – Oturum Aç sayfasına gidin.

2. E-Posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapın.

3. Sağ üstte yer alan isminizin üzerine tıklayın ve açılan pencereden Profil sayfasına tıklayın.

4. Unknown görsele tıklayın.

5. Yükleme alanından fotoğrafınızın boyutunu belirleyin ve fotoğrafı kırp butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Sertifikalara erişme

 1. Expinno – Platform Sayfasına gidin.

2. Oturum Aç butonuna tıklayın ve bilgilerinizi girin.

3. Sol Menüden Kurslar sayfasına gidin.

4. Sertifikasını almak istediğiniz kursu izleyin.

5. Sol Menüde karşınıza çıkan Sertifikalarım sayfasına tıklayın.

6. İlgili dersin sertifikasını bulun ve indir butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Premium üye nasıl olunur?

1.  Expinno – Kayıt Ol sayfasına gidin.

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

4. Fiyatlandırma sayfasına gidin. 

5. Fiyatlandırma sayfasından size en uygun planı seçin. 

6. Formdaki tüm bilgileri doldurun ve Üye Ol butonuna tıklayın.

7. Ödemenizi gerçekleştirmek için Gönder botununa tıklayın.

8. Karşınıza çıkan Stripe sayfasına kart bilgilerinizi eksikiz girin ve Abone Ol butonuna tıklayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.

 

Ücretsiz üye kaydı nasıl yapılır?

2. Karşınıza çıkan formdaki tüm bilgileri doldurun ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

3. E-postanıza gönderilen kodla e-posta adresinizi doğrulayın.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

Sık Sorulan Sorular sayfasına gidin ve ya bizimle iletişim geçin.